تبلیغات
چهار فصل - لیگ ربات های امدادگر
 
درباره سایت


...::::مکانی برای داشتن لحظاتی بر بار و خاطره انگیز::::...

مدیر سایت : رهــا
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما سطح این وبلاگ در چه حدی هست ؟
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهار فصل
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
1389/12/8 :: نویسنده : رهــا

لیگ ساخت ربات های امدادگر تحقیقات در زمینه ساخت ربات‌های پایه متحرك برای تعامل با مدل محیط واقعی را پیگیری می‌كند. به طور كلی ربات‌های پایه متحرك در هر محیطی كه امكان اعزام نیروی انسانی خطرات جانی داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال زمانی كه محیطی آلوده به مواد شیمیایی خطرناك یا آلوده به تشعشعات رادیو اكتیو باشد و اندازه‌گیری پارامتری از محیط، ارسال تصاویر و صدا، نمونه برداری و یا حتی ایجاد تغییراتی در محیط (بستن شیر گاز یا آب، باز كردن در و پنجره، جابجا كردن اشیا) نیاز باشد، اعزام ربات پایه متحرك راه حل مشكل می‌باشد.

محیط‌های تخریب شده بر اثر زلزله از محیط‌هایی هستند كه اعزام نیروی انسانی جهت شناسایی محیط خطرات جانی برای امدادگر را به دنبال دارد. چرا كه پس لرزه‌ها و سقوط آوار در این محیط‌ها بسیار محتمل می نماید. ایده استفاده از ربات در این محیط‌ها مورد نظر محافل علمی جهان می‌باشد. از آنجایی كه پس از زلزله وضعیت حیاتی مصدومان و محل قرار‌گیری آنها برای گروه امداد نامشخص می‌باشد، مناسب است كه ربات‌هایی برای شناسایی و ارسال گزارش به این محیط‌ها اعزام گردند. سپس گروه امداد با توجه به این اطلاعات دقیقا به سراغ مصدومانی بروند كه احتمال نجات آنها وجود دارد و در كمترین زمان و با پذیرفتن كمترین ریسك جانی به محل مورد نظر برسند.

از این ربات‌ها انتظار می‌رود كه قادر باشند از موانع صعب‌العبور ناشی از ریزش آوار عبور كنند و در ضمن ارسال تصویر و صدا به مركز كنترل، اطلاعاتی از وضعیت حیاتی مصدومان مانند دما، حركت، صدا و گازهای تنفسی را گزارش نمایند. همچنین تولید نقشه ای از محیط جستجو شده و محل قرار گرفتن مصدومان بر روی این نقشه مورد توجه می‌باشد.


با توجه به برگزاری دو لیگ ربات امداد‌گر و پرنده در مسابقات Iranopen2011 و با توجه به لزوم هرچه کاربردی تر شدن این مسابقات، کمیته­های فنی این دو لیگ بر آن شدند تا قسمتی برای همکاری دو ربات پرنده و امدادگر در مسابقات امسال در نظر بگیرند، لذا از تیمهایی که در هر دو قسمت دارای ربات می‌باشند دعوت به عمل می‌آید تا در این برنامه شرکت نمایند.

جزییات برنامه به این صورت است که در قسمت ربات­های امداد­گر تعدادی مصدوم قرار داده خواهد شد که توسط ربات زمینی قابل تشخیص نمی‌باشد لذا این مصدومین باید توسط ربات پرنده تیم، با کنترل دستی و به گونه‌ای که توسط داور انسانی از دوربین نصب شده روی ربات قابل تشخیص باشد شناسایی گردد.

نوع مطلب : تکنولوژی، موفقیت، دانستنیهای علمی، رباتیک، 
برچسب ها : لیگ ربات های امدادگر،
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب